Pelit ohi. Bileet alkaa.
Lentis Festarit on Toijala Lentiksen virallinen yötapahtuma, jossa päivän pelifiilis vaihtuu musiikkiin, valoon ja kesäyön tunnelmaan.
Kun viimeiset pallot on pelattu, alkaa toinen puoliaika – lavalle nousee esiintyjät, musiikki soi ja alue täyttyy hyvästä fiiliksestä. Lentis Festarit tuo yhteen porukan, joka ei ole vielä valmis lähtemään kotiin.
Tämä on se hetki, kun kesä alkaa ja tuntuu.
Lipunmyyntiin pääset tästä
Vuoden 2026 Lentis Festareita vietetään Savolan kentällä 5.-6.6.
Tämän vuoden festarit aloittaa Raul Reimanin muistokonsertti.
Raul Reiman oli toijalalaislähtöinen (nykyinen Akaa) sanoittaja ja säveltäjä, jonka kädenjälki on jättänyt pysyvän jäljen suomalaiseen kevyeseen musiikkiin. Hän sanoitti lukuisia tunnettuja kappaleita, kuten “Huone 105”, ”Olen suomalainen”, “Tummat silmät, ruskea tukka” ja “Ei oo ei tuu”. Reimanin tekstit ovat koskettaneet sukupolvia ja elävät vahvasti osana suomalaista musiikkiperintöä.
Raul Reimanin konserttia on pitkään toivottu Akaaseen ja Reiman on todellakin ansainnut oman konserttinsa nimenomaan Reimanin lapsuus- ja synnyin seuduille.
Lentis Festareilla pysähdytään hetkeksi Reimanin musiikin äärelle, kun ilta käynnistyy yhteislaululla Raul Reimanin rakastettujen sanoitusten parissa. “Tammerkosken sillalla” -hengessä toteutettava aloitus kokoaa yleisön yhteen laulamaan tuttuja kappaleita ja virittäytymään kesäillan tunnelmaan. Laulattajana toimii akaalainen Susanna Saxberg.
Konsertin kohokohtana lavalle nousee Ville Leinonen & Futureiman, jotka tulkitsevat Raul Reimanin tuotantoa omaleimaisella ja koskettavalla otteella.
Muistokonsertti on kunnianosoitus merkittävälle suomalaiselle lauluntekijälle – ilta täynnä muistoja, musiikkia ja yhdessä koettua tunnelmaa.
Reimanin osion jälkeen ilta jatkuu ja lavalle nousee Gizy Bileduo. Gizyn keikka sisältää tunnetuimpia disco/ pop-ja rockhelmiä, aina 80-luvulta tähän päivään asti! Tällä menolla kukaan ei jää nurkkaan istumaan!
Bileet ei lopu vielä tähänkään. Oman kylän poika DJ Clinte huolehtii siitä, että illan loppuun asti riittää hyvää musiikkia ja saadaan kunnon bileet.
Lauantain ohjelmassa on musiikkia moneen makuun.
Illan aloittaa lähes paikallinen trubaduuri Mika Rämä Valkeakoskelta.
Mika Rämä on suomirockin erikoismies. Tämä laulaja-laulunkirjoittaja on tehnyt jo pitkän uran muusikkona. Kappalevalikoimassa liikutaan välillä suomalaisen countryn tunnelmissa ja toisinaan taas puhtaasti suomirockin parissa, sisältäen mielenkiintoisia poimintoja, sekä klassikoita isolla k:lla! Pääasia on rento tunnelma, johon kuuluu, että isketään tarinaa ja kitara soi!
Toisena lavalle nousee omalta kylältä tuttu JYKÄ Sirainen.
Jykä – modernia countrya Nashville-hengessä. Jykä tuo lavalle aidon Nashville-tunnelman suomalaisella otteella. Hänen musiikkinsa yhdistää vahvat melodiat, tarinalliset kappaleet ja helposti lähestyttävän country-soundin.
Hän on saanut radiosoittoa myös Yhdysvalloissa, ja hänen keikkansa tunnetaan lämpimästä fiiliksestä sekä yleisöön uppoavasta energiasta. Ohjelmisto koostuu omista kappaleista ja tunnetuista country-klassikoista, sekä tunnetuista rock-covereista. Jykä on ainoa suomalainen, jonka biisit ovat nousseet Amerikan Music Row country-listoille. Oman artistiuransa lisäksi Jykä kirjoittaa musiikkia Nashvillessä myös muille artisteille.
Seuraavana esiintyy Crazy P & HeMans, joka vie yleisön 60/70/80-luvun bailurokin äärelle. Luvassa on Elvistä, Chuck Perryä, Jerry Lewistä. Loistava huuliharpisti Tero Heikkonen värittää biisejä ajan hengen mukaisesti. Tämän bändin jäsenet löydät päivällä peliverkolta ja illalla esiintymislavalta.
Illan pääartisti on kaikille tuttu Puolikuu.
Puolikuu on takaisin! Tule tanssimaan ja kokemaan kaikki Puolikuun suurimmat hitit suoraan 90-luvulta, miksattuna sopivien covereiden kanssa!
“Kädet vapisee, ei edes tupakkaa mieleni tee” – tule mukaan, tänä iltana kreisibailataan, “Ota minut nyt, ota vaikka väkisin…” – tannertöminä on taattu, luvassa kovaa pörräystä. “Viimeiset viisi kilometriä on aina pitkät niin…” – mutta ei keikan viimeiset minuutit, takaamme sen, jäät kaipaamaan lisää!
Tuleppa ihmettelemään meininkiä keikalle!
Älä missaa tätä, missaa ennemmin vaikka MacGyver, luvassa unohtumaton ilta nostalgian nälkääsi ruokkimaan.
Nähdään keikalla!